Културно-просветна делатност архива у данашњем времену када информација представља непроцењиво добро, има изузетно важну улогу. Овај сегмент архивске делатности треба да има за циљ  да архив буде место где ће се људи окупљати, стицати знања, проширивати видике. Позитиван однос према архиву и архивској грађи, и уопште сведоцима прошлости мора бити усађен у духу једног народа да би тај народ могао имати позитивно развијену свест о себи и својој историји . Ми смо негирајући сопствену прошлост, прекрајајући је и спречавајући да се развија  изгубили неколико генерација. Зато данас и у будућности посебну пажњу треба обратити на децу и младе. Анимирати их у вртићима , сарађивати са  учитељима, наставницима историје и других друштвених наука, одржавати семинаре о начинима коришћења архивске грађе у образовном процесу; обавештавати школе о изложбама и другим догађањима, иницирати у школама посету локалном архиву и на тај начин омогућити и наставницима и деци “сусрет са прошлошћу”.

Најважније оружје архива у комуникацији са јавношћу су изложбе архивских докумената. Зато оне не треба да буду само манифестације ограничене на дан отварања и за ограничен круг људи, већ континуирано упознавање јавности са прошлошћу, са постојањем и значајем архива као инсистуције.  На жалост, данас архиве најчешће посећује мала група заљубљеника у историју, док обичан човек први пут сазна за архив у свом граду онда када треба да пронађе податке о радном стажу или изгубљену грађевинску дозволу. Са том праксом не смемо наставити. Однос архива према широј заједници се мора мењати. Архив мора “ући” у школе, домове, али не само декларативно, већ суштински, кроз стицање знања. Контакт са документима, са истином коју они носе, без обзира да ли је  она лепа или ружна помоћи ће у уклањању стереотипа, разбијању лажне слике о сопственој прошлости, урушавању митова и истовремено стварању позитивног става о историји као збиру успона и падова једног народа. Тако ће се изградити  и јасан поглед на садашњост, али и постављати реални циљеви за будућност.

Објављено: 15. фебруар 2011.